-AZOTO SUBOKSIDO SISTEMA-

Parašė volvofanas · 2007 kovo 19 17:43:22 · 0 komentarai · 4105 Peržiūros · Spausdinti

Teorija.

NOS (Nitrous Oxide System) lietuviškai reiškia azoto suboksido sistema. NOS ir azoto suboksido sistema yra tas pats. Kaip visi žinome, variklio cilindre dega kuro ir oro mišinys. Žvakei uždegus mišinį, įvyksta sprogimas, kurio metu stūmoklis šauna į viršų. Ką daryti, jei norėtume iš to išgauti daugiau arklio galių? Tam cilindre turėtų būti sudeginama daugiau kuro. Kaip tai padaryti? To būtų neįmanoma padaryti be papildomo deguonies degimo metu. Šioje vietoje mums gali padėti azoto suboksido sistema (NOS). Ji prideda varikliui papildomą galią, leisdama sudegti daugiau kuro negu įprastai. Ore, kuriuo mes kvėpuojame, yra:
1) 20,947% deguonies;
2) 78,08% azoto;
3) mažiau nei 1% kitų dujų.
Azoto suboksidas yra beveik tas pats oras, tik jame yra didesnė dalis deguonies: 36,35%. Jo dujos yra sudarytos iš 2 azoto ir 1  deguonies atomo. Azoto suboksido dujos turi saldų kvapą . Jos yra nenuodingos, o paplitusios ore gali sukelti juoką.

Sistemų skirstymas.

Azoto suboksido dujos vairuotojams yra pateikiamos balionuose, kuriuose jis yra suslėgtas iki 850- 1100psi slėgio. Tokiame slėgyje šios dujos yra skystos. Nuo baliono, kuris dažniausia yra montuojamas automobilio bagažinėje, aukšto slėgio žarnele azoto suboksidas yra tiekiamas iki variklio skyriaus, kur solenoido (elektrinis vožtuvas) pagalba yra išpučiamas tada, kai jo jums reikia. Azoto suboksido sistemos gali būti trijų tipų, priklausomai nuo to, kurioje vietoje azoto suboksidas yra išpučiamas iš solenoido. Tipai yra: "sausa", "šlapia" ir "tiesioginė" sistemos.

"Sausa" azoto suboksido sistema( dry nitrous oxide system). Šioje sistemoje azoto suboksidas yra išpučiamas oro padavimo kanale, kur, perėjęs į dujinę būseną, kartu su oru patenka į cilindrą. "Sausa" azoto suboksido sistema turi kelis esminius trūkumus. Vienas iš jų yra tai, kad pradėjus pūsti azoto suboksidą į cilindrą, nėra paduodamas papildomas kuras. Tačiau šį trūkumą galima išspręsti dviem paprastais būdais:
1) pučiamų azoto suboksido dujų pagalba paveikti oro matuoklę, kuri plačiau atsidarytų, tuo pačiu metu duodama komandą variklio valdymo kompiuteriui (ECU) duoti daugiau kuro į cilindrus;
2) arba, keičiant variklio valdymo kompiuterio (ECU) programos parametrus, didinti kuro purkštukų veikimo per vieną ciklą laiką.
"Sausos" azoto suboksido sistemos nereikalauja didelių investicijų ir yra lengvai įdiegiamos. Dėl to jos yra pačios populiariausios pradedančiųjų tarpe.

"Šlapia" azoto suboksido sistema( wet nitrous oxide system). Ši sistema iš esmės yra panaši į "sausą" sistemą, tačiau turi keletą skirtumų. "Šlapioje" sistemoje solenoidas, skirtas azoto suboksido išpūtimui į oro kanalą yra dvigubas ir kartu su azoto suboksidu yra įpurškiamas papildomas kuras. Sistemos pavadinimas "šlapias" atsirado iš to, kad papildomai purškiamas kuras sušlapina oro padavimo kanalą. Šioje sistemoje purkštukas montuojamas kuo arčiau įsiurbimo kolektoriaus. "Šlapia" sistema yra šiek tiek brangesnė už "sausą" NOS, ir jos montavimas sudėtingesnis, tačiau efektas gaunamas geresnis. Geriausia ši sistema taikoma varikliams, kuriems oras tiekiamas suspaustas aukšto slėgio kompresorių arba turbokompresorių.

"Tiesioginė" azoto suboksido sistema( port nitrous oxide system). Tai- sudėtingiausia azoto suboksido sistema. Ši sistema turi šiek tiek panašumų į "šlapią" sistemą. Solenoidas yra dvigubas ir išpūtinėja ne tik azoto suboksidą, bet ir kurą. Sistemos esmė yra tokia, kad solenoidai yra montuojami į cilindro sieneles. Tokiu būdu visas azoto suboksido ir papildomo kuro mišinys yra pučiamas tiesiai į cilindrus. "Sausos" ir "šlapios" NOS sistemos turi tokį neigiamą faktorių kaip skirtingas oro, kuro ir azoto suboksido mišinio proporcijas skirtingiems cilindrams. Tai sumažina efektyvumą ir gali neigiamai atsiliepti variklio darbui. "Tiesioginės" sistemos veikimo principas leidžia tiksliai valdyti mišinio proporcijas kiekvienam cilindrui atskirai. Tokias sistemas renkasi profesionalai ir naudoja jas rimtose varžybose. Ši sistema suteikia galimybę efektyviausiai išnaudoti azoto suboksidą ir gauti kiek įmanoma daugiau galio iš variklio.

Skaičiai.

  • NOS sistemos variklio galią padidina nuo 40% iki 50% arklio galių ar dar daugiau.
  • Paspaudus NOS sistemos įjungimo mygtuką, jį rekomenduojama laikyti ne ilgiau kaip 15 sekundžių.
  • Standartinio baliono užtenka maždaug 200 sekundžių.
  • Sauso NOS sistema Lietuvoje kainuoja apie 2100Lt, o šlapio apie 2500Lt.
  • Tiesioginės NOS sistemos kaina nėra žinoma.


Šaltinis: tiuningas.net

KOMENTARAI
Komentarų dar neparašyta.
RAŠYTI KOMENTARĄ
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.
ĮVERTINK!

Reitingas: 5/10 (19 balsai )

2024 © Visos teisės saugomos.